Czysty las
Od 7 maja do 13 czerwca 2012 r. Szkoła Podstawowa w Czelinie brała udział w konkursie „Czysty las” pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Dziekana Wydziału Leśnego SGGW oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
Szkoła realizowała zadania konkursowe w dwóch kategoriach: „Leśna edukacja dzieci” oraz „Las w sztuce”.
Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców.
Nadrzędnym celem podejmowanych działań w ramach kategorii „Leśna edukacja dzieci” było propagowanie właściwego zachowania się w lesie, kształtowanie wrażliwości i szacunku dla przyrody, rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, przyczynienie się do poprawy wyglądu i estetyki naszych lasów.
Cel ten osiągano poprzez realizację następujących wspólnych zadań w każdej kategorii wiekowej:
- 9 maja 2012 r. – udział uczniów, rodziców i nauczycieli w akcji sprzątania lasu.
- 24 maja 2012 r. –wycieczka do Szkółki Leśnej w Starych Łysogórach- zwiedzanie szkółki, rozpoznawanie sadzonek drzew, zajęcia edukacyjne z panią leśniczy szkółkarz Edytą Bakalarz- poznanie oprzyrządowania szkółki, konkurs wiedzy, pieczenia kiełbasek.
- 13 czerwca 2012 r.- podsumowanie działań związanych z konkursem ,,Czysty las”- prezentacja multimedialna przedstawienie teatralne o treściach ekologicznych
w wykonaniu uczniów oddziału przedszkolnego, kl. I-III i kl.V,
szkolny konkurs ,,Wiedzy o lesie” w dwóch kategoriach wiekowych (uczniowie kl. I-III i kl. IV-VI).
Grupa młodsza uczniów (oddział przedszkolny i ucz. klas I – III), realizowała ponadto następujące zadania:
1. 7 maja 2012 r. – wypracowanie regulaminu zachowań podczas pobytu w lesie z wykorzystaniem aktywnych metod pracy: burz mózgów, scenki dramowe, plakaty.
2. 7 maja 2012 r.- przygotowanie przedstawienia teatralnego pt. ,, Sprzątamy las” przez uczniów oddziału przedszkolnego, wierszy i piosenek o lesie przez uczniów kl. I, II, III.
3. 11 maja 2012 r.- spotkanie z panem Grzegorzem Kaczmarkiem, leśniczym Leśnictwa Czelin - pogadanka na temat właściwego zachowania w lesie i sposobów ochrony przyrody przez leśników. Projekcja filmów o ochronie lasu.
4. 16 maja 2012 r. – poszukiwanie i gromadzenie informacji o warunkach życia roślin i zwierząt leśnych z wykorzystaniem różnych źródeł informacji( encyklopedie, albumy o tematyce przyrodniczej, Internet).
5. 21 maja 2012 r. – tworzenie przez dzieci albumów, plakatów o warunkach życia roślin i zwierząt leśnych na podstawie gromadzonych materiałów.
6. 31 maja 2012 r. – poznanie sposobów udostępniania lasów społeczeństwu.
5 czerwca 2012 .- tworzenie w grupach plakatów na temat ,, Co nam daje las”.
W grupie starszej uczniów, zrealizowano następujące tematy:
1. 8 maja 2012 r.- Moja rodzina chroni las.
2. 9 maja 2012 r.- Moja klasa chroni las-akcja sprzątania lasu.
3. 18 maja 2012 r.- Rola lasów w przyrodzie i gospodarce człowieka. Na czym polega ochrona lasów przez leśników?
4. 20 maja 2012 r. – Jak ludzie ( mieszkańcy wsi i miast) wykorzystują lasy?- tworzenie plakatów.
5. 24 maja 2012 r.- Zagrożenia i szanse przyrody we współczesnym świecie z uwzględnieniem form ochrony, takich jak: rezerwaty, parki narodowe, pomniki przyrody.
25 maja 2012 r . – przygotowanie przedstawienia ekologicznego pt. ,, Królewna Śnieżka” przez uczniów kl. V.
W ramach kategorii konkursowej „Las w sztuce” zrealizowano następujące zadania:
Uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I-VI wykonali prace plastyczne w czterech grupach tematycznych:
- Leśne krajobrazy,
- Co nam daje las,
- Mieszkańcy lasu
- Jak sprzątaliśmy las.
Prace wykonywane były różnymi technikami: malowanie kredkami, malowanie farbami plakatowymi, malowanie suchymi i olejnymi pastelami, wyklejanie z kolorowej bibuły, wydzieranki papierowa.
Dziewczęta z koła plastycznego: Marcelina Caban, Natalia Lass i Justyna Gawron uczestniczyły w plenerze fotograficznym w lesie niedaleko Starych Łysogórek. Tam wykonały około 60 fotografii na temat ,, Leśne krajobrazy- las z bliska i z daleka”. Uczennice wykonały także ciekawe fotografie obiektów w szkółce leśnej oraz w dolinie rzeki Słubi.
Uczniowie klas: II, III i IV wzięli udział w innej formie artystycznej konkursu ,, Las
w sztuce” układając wiersze o tematyce związanej z lasem.
Uczennice kl. V wykonując plakaty posłużyły się techniką grafiki komputerowej.
Prace plastyczne, fotografie, grafika i ,, Las w poezji’’ prezentowane były podczas spotkania podsumowującego podejmowane działania.
Realizacja działań w konkursie „Czysty las” przyczyniła się do rozbudzenia ciekawości poznawczej wśród dzieci, podniesienia świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły, emocjonalnego stosunku do przyrody, rozwijania wrażliwości na piękno przyrody, rozbudziła, a także wspierała talenty plastyczne oraz poetyckie wśród uczniów naszej szkoły.