Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa
im. Młodych Ekologów w Czelinie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Wycieczka z okazji Dnia Ziemi i Dnia Ochrony Zabytków

  • 08 maja 2024

Światowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. Święto to ustanowione ponad 50 lat temu ma  uświadamiać nam - mieszkańcom błękitnej planety, jak ważną kwestią jest ochrona otaczającej nas przyrody. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie na wiele różnych sposobów. Z jego okazji organizowane są koncerty, pikniki, festiwale, warsztaty, czy prezentacje, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat ekologii. 

Jednym z punktów programu obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole był wyjazd uczniów klas 3-7 do Ośrodka Muzealno – Edukacyjnego Parku Narodowego ,,Ujścia Warty” w Słońsku, nowoczesnego  centrum naukowego, którego działalność skupiona jest na przedstawianiu walorów przyrodniczych i wartości kulturowych malowniczych terenów końcowego biegu tej rzeki.

Uczestnicy wycieczki podczas pobytu we wspomnianym ośrodku samodzielnie zwiedzali wystawy multimedialne. Dzięki licznym interaktywnym stanowiskom, planszom, modelom, makietom (np. brzegi rzeki lub żeremia bobrów) poznali okoliczną florę i faunę. Dużo emocji wzbudził w nich wirtualny lot balonem nad terenami zalewowymi oraz symulacja rejsu łódką. Udział w zajęciach terenowych ,, Niech zmysły przejmą władzę " i warsztatach w sali ćwiczeń ,,Jestem tu ale mnie nie  widzisz” zmotywowały wszystkich do zdrowej rywalizacji.

Intensywność pierwszego etapu wycieczki nie odebrała jednak uczniom energii i dlatego w drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Tam pod opieką czujnego przewodnika, Pana Jarosława Przespolewskiego, młodzi podróżnicy odkrywali tajemnice ruin Starego Miasta Kostrzyn, poznali historie związanych z nim ważnych osobistości i zwykłych ludzi, zwiedzili Bastion Filip oraz  zgromadzili informacje dotyczące pewnej Bramy Berlińskiej.

We wnętrzu znajdujących się częściowo pod ziemią sal muzealnych mogli zobaczyć film przedstawiający piękno architektury przedwojennego Kostrzyna oraz przekonać się jak nowoczesnym na owe czasy był miastem. Wirtualna przejażdżka starym kostrzyńskim tramwajem oraz przedmioty codziennego użytku należące do dawnych obrońców twierdzy i mieszkańców miasta pozwoliły młodym zwiedzającym na chwilę cofnąć się w czasie. Największe zainteresowanie wzbudziła jednakże, zgromadzona w jednym z muzealnych pomieszczeń, broń palna z czasów I i II wojny światowej, tym bardziej, że chętni mogli obejrzeć ja z biska, wziąć do rąk i odbyć sesję fotograficzną z jej wykorzystaniem.

Uczniowie i nauczyciele, choć nieco zmęczeni, w późnych godzinach popołudniowych, szczęśliwie dotarli autokarem pod budynek szkoły. Mamy nadzieję, że przywiezione przez nich w plecakach pamiątki i zachowane w pamięci obrazy będą przypominały wartość wspólnie spędzonego czasu.

 

Organizatorki wycieczki:

Bogusława Chojnacka i Aneta Nowek