Wstęp
Współcześni ludzie, a zwłaszcza ci, którzy wkraczają dopiero w dorosłe życie zastanawiają się dlaczego i po co się uczyć?
Wielu uważa, że nauka nie jest im potrzebna, że wiedzą już wystarczająco dużo. Nikt nie zastanawia się nad tym, że nauka jest ważna, a nawet niezbędna. Warto jednak to rozważyć i się nad tym zastanowić. Czy warto się uczyć? Czy z nauki coś zyskujemy? Jeśli tak -to co? Czy nauka jest do czegoś potrzebna?
Nie ma wątpliwości, że we współczesnym świecie ten, kto głośno mówi o tym, że lubi się uczyć jest - przynajmniej na początku - uznany za dziwaka, odmieńca; często określany jako „kujon”. Jest to dla niego obraźliwe, stanowi też nierzadko problem natury psychicznej.
Warto jednak zastanowić się nad tym problemem i odnaleźć zalety zdobywania wiedzy, samokształcenia się. Zagadnienie pozwalają przybliżyć i zrozumieć także przedstawione tu modele absolwenta- sylwetki tych, którzy, będąc absolwentami Szkoły Podstawowej w Czelinie – osiągnęli życiowy sukces, rozwinęli swoje kariery, zyskali status społeczny, który pozwala im szczęśliwie żyć, w poczuciu spełnienia i zrealizowania własnych marzeń.
Przedstawione tu historie Absolwentów okazują, że będąc mieszkańcem niewielkiej wsi, w której nie ma wielkich możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań, można osiągnąć życiowy sukces. Wywodząc się z niezamożnych rodzin, mieszkając daleko od modnych ośrodków szkoleniowych, można osiągnąć sukces. Kluczem do jego osiągnięcia jest tu ciężka praca, dążenie do samorozwoju, szukanie i rozwijanie swoich mocnych stron- talentów, praca nad wyeliminowaniem słabości, często także przezwyciężanie lenistwa, niechęci, pojawiających się przeszkód.
Prezentowane tu postaci łączy również fakt, że od początku wiedziały, jak ważne jest zdobycie wiedzy. Tej, która daje nie tylko „teoretyczne wiadomości”, ale także umiejętności myślenia, analizowania, kojarzenia faktów czy wnioskowania- dzięki czemu człowiek staje się kreatywny i szybciej podejmuje decyzje. Uczenie się to także poszerzanie horyzontów, zdobycie pewności siebie, które daje w życiu poczucie bezpieczeństwa- gdy nawet młody człowiek zdobywa przekonanie, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Zdobycie wiedzy, rozwój własnych pasji- daje także możliwość awansu społecznego, pracując i ucząc się człowiek przestaje być amatorem, a staje się profesjonalistą, zdobywa nie tylko pieniądze, niezbędne przecież do życia, ale także pozbawia nieśmiałości, nabiera pewności siebie, Pozwala mu to osiągnąć życiowy sukces w sensie duchowym i materialnym.